top of page
Evren Erbatur

Evren Erbatur

Dramaturg, Koreograf, Oyuncu

       İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği                   ve Dramaturji Bölümünden 2000 yılında mezun oldu.

      Lisans mezuniyetinin hemen ardından, 5. Sokak Tiyatrosunda                Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran ile yurtiçinde ve yurtdışında pek çok önemli festivalde yer alan projelerde (Dumrul ile Azrail, Ay Tedirginliği, Seven Kalp Böyle Yanar,NeosCosmos, Suşa ile Kiki) çalıştı.

      Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı yüksek lisans programını, “Çağdaş Gösteri Sanatlarında Beden Dramaturjisinin Yeri” konulu yüksek lisans tezi ile 2005 yılında tamamladı.

      2005-2011 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümünde çalıştı. 2012-2017 arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Ana Sanat Dalında “Dansta Dramaturji”; 2018-2020 yılları arasında Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünde “Drama” derslerini yürüttü.

    Dramaturg olarak işbirliği yaptığı koreograflar ile yurtiçi ve yurtdışında farklı projelere imza attı. İlyas Odman (Yorgun, İstanbul, Ankara, Belçika; Cam Adımlar, İstanbul), Esra Yurttut (Zapturapt, İstanbul; Erlangen), Gonca Gümüşayak (Woman Running with The River, Verscio, İsviçre).

Teorik ve pratik olarak “yaratıcı bedensel ifade” temelinde beden dramaturjisi, dans dramaturjisi, fiziksel dramaturji alanlarında çalışmaktadır.

   Yaratıcı drama lideri olarak kişisel gelişim ve sahne sanatlarına özgü atölyeler düzenlemektedir.

     2020 yılında Başak Devrim Akademi’nin uluslararası “Farkındalık Koçluğu” eğitimini almıştır.

   Ege Maltepe yürütücülüğünde Viola Spolin'in doğaçlama tiyatro tekniği eğitimini içeren "Spolin-İst Oyun Okulu" öğrenci/oyuncusudur.

   Beden/hareket odaklı sahnelemeleri hafıza teması ile birlikte ele aldığı doktora tez araştırmasını İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümünde sürdürmektedir.

  Şimdiye kadar gerçekleştirdiği Buna Bir İsim Versen?, Sorularımdan Korkmayın Ben Sadece Dramaturgum, Falso, Ormanlardan Hemen Önceki Gece, Kadın Oyunları, Pandora, Etin Sesi, Akademik Yaralanmalar, Döndüğüm An, Koridor, Yüzleşme gibi kendi projelerinde “dramaturjik yapı” fikrinden hareket etmekte; hareket, beden, söz, ses, mekân ve nesne arasındaki kavramsal olan ile fiziksel olanın ilişkisini araştırmaktadır.

      Son dönemde;

      Hakan Polacanlı yönetiminde QPerformans’ta  Quito (2021),Pette Yollarda (2019) ve İbi Baldiyar’da Yeni Serüven (2017) oyunlarında dramaturg, koreograf, oyuncu;

     Mustafa Avkıran ve Övül Avkıran yönetiminde MoMoAct'ta Dumrul ile Azrail (2020) oyununda dramaturg;

    İpek Taşdan yönetiminde Duende Tiyatro’da Sıfır Noktasındaki Kadın (2020) oyununda dramaturg olarak yer aldı.

bottom of page